הברנר זננהונד כיום

נכתב ע"י רלי שטרצר - אין להעתיק ו/או לבצע שימוש במסמך זה ללא אישור בכתב

 

כיום הברנר זננהונד הוא הגזע הפופולרי ביותר מבין הגזעים השוויצריים. מועדון הגזע הוא אחד המועדונים הגדולים ביותר בשוויץ.

מועדון הגזע מארגן פעילויות לחברי המועדון וכלביהם וגם מפקח בעזרת מה"ג על כלבים זכרים ונקבות שישמשו לגידול. זכרים ונקבות בגיל 15 חודש ומעלה יכולים להשתתף במה"ג-מבחן התאמה לגידול. אלו מתקיימים מספר פעמים בשנה בכמה איזורים ברחבי המדינה. 2 שופטי צורה שהם נציגים של המועדון מעריכים כל נבדק במידת התאמתו לגזע. דגש חזק מושם על אופי ומזג נכון ואספקט זה נבחן ע"י יריה ברובה ורעש שמוקם ע"י קהל גדול. את תוצאות תגובות הכלב בלחץ רושמים בהערכה. זכור מקרה שכלבה בשם ג'יני פון וולדאקר JENNY V. WALDACKER 455663 SHSB כלבה יפהפיה שזכתה באליפות העולם בשנת 1994 והיתה שגרירה מעולה של הגזע אך נכשלה במבחן רעש הירי ולא קיבלה היתר מועדת הגידול להרבעה. (ג'יני היא אבדה לגזע).

 

 

גם תוצאות צילום האגן למחלת ההיפדיספלזיה נלקחות בחשבון בהערכה הכללית של כל כלב. ורק כלבים בדרגת A או B מאושרים להרבעה. בשנים האחרונות גם דרגת C מאפשרת הרבעה, אך זאת רק בזיווג עם דרגה A. כלבים שהם במצב גופני ירוד ולא מאושרים להרבעה במידה ויהיו להם צאצאים המועדון לא מאפשר להם לקבל תעודות יוחסין. בשנים האחרונות נערכים גם צילומים רנטגן למרפקים (ED). דרגות הפגיעה מצויינות במספרים: 0, 1, 2. כלבים עם דרגת פגיעה 2 לא מורשים להמשך גידול.

מועדון הגזע בשוויץ יכול להטיל עונשים כבדים על כל אדם המרביע ברנרים בלתי רשומים בספר הגידול וכאלו שלא עברו את המה"ג ולא מאושרים לגידול. כל חברי המועדון מתחייבים לציית לחוקי המועדון.

בשוויץ יש כמה מועדוני גזע בחלקים השונים של המדינה ולכל מועדון יש את מבקר השגר שלו. כאשר יש המלטה על המגדל להודיע למבקר השגר תוך תקופה של 3 ימים. היו שנים שבהם הוגבל מספר הגורים בכל המלטה ועמד על מספר – 6 גורים בלבד. המלטה מאושרת רק אחת לשנה. אם נולדו יותר מאשר 6 גורים את השאר היה צורך להרדים. משמעות הדבר שהיתה סלקציה של גידול במשך שנים מאז נכנסו חוקי המועדון לתוקף. כללים אלו אומצו ע"י מועדוני גזע אחרים והיו מקובלים גם בארצות אירופה האחרות. ההחלטה לגדל רק 6 גורים מתוך השגר נעשתה מהסיבות כדלהלן:

  1. רק הגורים הטובים ביותר יושארו.
  2. 6 גורים זהו מספר מתאים לכל כלבה ובעל סיכון נמוך למאמץ יתר.
  3. מאחר ושוויץ היא ארץ קטנה והענין המחודש הגובר בגזע מונע התרבות יתר במספר הכלבים.

 

בקרי השגר הם אנשים מנוסים שיש ביכולתם לעזור ולייעץ למגדלים חדשים בהיבטים השונים של הגידול. תפקידם גם לוודא שהתנאים בהם מגדלים את הגורים מתאימים למטרה זו ונשמרת ההיגיינה בסטנדרט גבוה. אותם המגדלים שהוכיחו את עצמם כבעלי יכולת לספק תנאים מתאימים לגידול מצויינים לשבח, אך אם רמת התנאים יורדת זה עשוי להשלל מהם. כל גורי הברנר בשוויץ חייבים בקיעקוע. פעולה זו נעשית בחלק הפנימי של האוזן בגיל 6 שבועות. מספר הקיעקוע משמש גם כמספר סגיר בספר הגידול ולפיכך, יש לבקש את הרישום זמן קצר אחרי ההמלטה. חוקי המועדון עומדים על כך שגורים לא ימסרו לבעליהם החדשים לפני גיל 8 שבועות ולפעמים יש מגדלים שמחזיקים אותם גם עד גיל 10 שבועות וזאת לאחר שקיבלו את החיסונים הדרושים.

 כל מציג בתערוכת כלבים בשוויץ מקבל דו"ח שיפוט מודפס על הכלב ודוחו"ת אלו מפורסמים באופן שוטף. חברי המועדון המחפשים זיווג תואם לכלביהם נעזרים בדוח"ות השיפוט המפורסמים בעיתון הכלבני של הגזע וכמו כן בספר מורשי הגידול. ספר היוצא מידי שנה ובו תוצאות מה"ג של זכרים ונקבות מורשי גידול. בארץ מולדתו של הברנר הגזע נלקח מאוד ברצינות ועתידו מתוכנן באופן יסודי עם מטרה מוצהרת של גידול כלבים מעולים. למועדון הגזע יש מטרה להבטיח שהסטנדרט הגבוהה ישמר וגם תכונות העבודה של הכלב ישמרו. בשוויץ קיימים מועדוני אילוף, מבחני עבודה, מה"ג שמתקיימים בדומה לתערוכות יופי. מומחים וטרינריים מעורבים באופן קבוע בהקנית ידע למגדלים ובעלים חדשים ומועדוני הגזע מפרסמים באופן קבוע פירסומים לגבי פעילויות בתוך מועדון הגזע.


 
 

חדשות המועדון

נוהל גידול
מגדלים, נא להתעדכן!
באסיפת המועדון מה 22.12.16 אושר בהצבעה נוהל גידול ומחייב את כולנו.
מצוי תחת לשונית מאמרים.
 
 


מאמר חדש באתר!!
היפוך קיבה בכלבים - חשוב לדעת
מוזמנים לקרוא תחת לשונית מאמרים


בואו להיות חלק מעשיית המועדון
חברים המעוניינים לקחת חלק פעיל בארגון פעילויות ומפגשים, בכתיבת מאמרים הנוגעים לגידול הכלבים או כל תרומה אחרת, פנו אלינו.


גורי כלבי הרים שוויצריים

לכל המתעניינים בגורים, הנכם מוזמנים לפנות אלינו לקבלת מידע ומענה על כל שאלה אודות הגזעים והמלטות.

מידע נוסף תחת מאמרים.חובת צילום אגן ומרפקים

להזכירכם, כלבים המיועדים להרבעה מחוייבים בצילום אגן ומרפקים.

פרטים אצל פעילי המועדון