היסטורית הגזע

נכתב ע"י רלי שטרצר - אין להעתיק ו/או לבצע שימוש במסמך זה ללא אישור בכתב

 

ההיסטוריה של הגזע - שוויץ

 

ההיסטוריה הקדומה

 

 

מהכתבים המוקדמים, אנו למדים שהתאוריה שהברנר הוא צאצא של כלבי המולוסוס הקדומים מתקופת הרומאים נתקבלה ע"י רבים ללא ספקות. תאוריה זו מתיחסת לאזור שכיום מוכר כשוויץ. אך, בימים עברו נקרא HELVETIA . תאוריה זו מספרת שכאשר חצו גדודי הקיסר הרומי את הרי האלפים המושלגים. הם היו מלווים בכלבים אשר יש הרואים בהם את אבותיהם של כלבי הברנר שאנו מכירים כיום. תאוריה זו תמכה בטענה שהאב טיפוס של הגזע מקורו במסטיף הטיבטי או באותם כלבים מולוסים ששימשו כשומרי העדרים. הכלבים שליוו את ליגיינות הקיסר היו בעלי עוצמה, חזקים ושומרים טובים.

הסופר הגרמני שטרבל STREBEL כלל תאוריה זו בספרו "הכלבים הגרמניים" ורעיון זה נתקבל בהמשך ע"י פרופסור אלברט היום ללא ספקות. ספרו של פרופסור היים שפורסם בשנת 1914 היה המקור הראשי לאינפורמציה במשך 50 שנה לאחר מכן, והרעיונות שלו אומצו ע"י אחרים.

אולם, בחפירות שנעשו בשנים האחרונות נתגלו גולגלות של כלבים גדולים שיכולים להיות אבותיו של הברנר וגילן מתקופת הברונזה עד לתקופת הברזל. ניתן להניח מהשרידים שנמצאו הקלטים שהיו שומרי עדרים נעזרו בכלבים גדולים וחזקים לשמירה על הבקר והרכוש.

אין שום סיבה ניראית לעין מדוע הרומאים היו צריכים ליבא את כלבי המולוסים שלהם לשימוש באזור זה לאותה מטרה כאשר כלבים מתאימים היו זמינים להם במקום. כלבי האחו השוויצרים הם גזעים אוטוקטוניים שהתפתחו באזורי העמקים "הסגורים" של שוויץ. גזעים אלו הם תוצאה של הכלאות בתוך המשפחה Inbreeding שארעו עקב תנאי הבידוד הטופוגרפיים.

 

גולגולת א' : נמצאה בחפירות שנעשו בשנים האחרונות וגילן מתוארך מתקופת הברונזה ועד לתקופת הברזל.

 

גולגולת ב' : משנת 1975, השייכת לכלבה ליידי פון הובלהוף מס' סגיר 264041 הדימיון בין שתי הגולגלות הוליד את התאוריה החדשה.

 

אין שום הוכחה שהגזע במתכונתו המוכרת מגיע מקו דם של המולוסים שהתערבבו עם קוו הדם של הכלבים שנמצאו באזור זה.

כנראה שרק משנת 1000 לספירה כלבים מטיפוס מסויים זה גודלו באיזה איזור ספציפי.

טיפוסי כלבים הדרושים לציוד ולרעיית בקר היו אמורים להיות מפותחים/מטופחים אולם כלב שמירה יכול להיות בכל צורה, גודל וצבע.

יש להדגיש שבסביבות 1000 לספירה המתישבים באזור שוויץ יכלו להתישב שם וכמעט ולא להיות מוטרדים מזרים וזאת עקב המבנה הטופוגרפי של המקום. מניחים שהחוואים היו די מצליחים ואמידים במונחים של אז ויכלו לכלכל כלבים גדולים כאשר באזורים אחרים עוני ומחסור מנע מאנשים להחזיק כלבים גדולים ועקב כך גודלו במקומות אלו כלבים קטנים.

בשנת 1523 כתב קונרד גאסר: "כמה מהכלבים הגדולים והחזקים אולפו במיוחד להשאר בסביבת הבית, האורוות והשדות והיה עליהם להגן על הבקר מסכנה. חלק מהם שומרי בקר, חלק שומרי שדות וחלק שומרי בתים. כלבים אחרים מאולפים להגן על אנשים. עליהם לשמור מפני רוצחים ואנשי בלייעל אחרים. עליהם להיות חסרי פחד, גדולים וחזקים. עליהם להלחם בלוחמים בעלי שיריון".

התרגום מהמקור עשוי להיות שונה במספר מילים אך אין ספק שגידול סלקטיבי נערך וזה על מנת ליצור כלבי חווה לשימושים שונים בחיי היום יום של המתיישבים.

כלבי הברנר פותחו מכלבי החווה שבאזור ברן-מיטל. מלבד מתן התראה והגנת החווה מפני זאבים, דובים וגנבים ששרצו באיזור הכפרים, נראה שמספר כלבי חווה גדולים אלו שימשו גם כמושכי עגלות.

רועי העדרים העדיפו כלבים קטנים ונמרצים למטרותיהם כפי שהתפתח ברחבי העולם. אבל, אין ספק שגם כלבים גדולים יותר שימשו למטרה זו. למרות הגידול הסלקטיבי שבוצע התרחשו גם הרבעות טבעיות בין הגזעים השונים.


 
 

חדשות המועדון

נוהל גידול
מגדלים, נא להתעדכן!
באסיפת המועדון מה 22.12.16 אושר בהצבעה נוהל גידול ומחייב את כולנו.
מצוי תחת לשונית מאמרים.
 
 


מאמר חדש באתר!!
היפוך קיבה בכלבים - חשוב לדעת
מוזמנים לקרוא תחת לשונית מאמרים


בואו להיות חלק מעשיית המועדון
חברים המעוניינים לקחת חלק פעיל בארגון פעילויות ומפגשים, בכתיבת מאמרים הנוגעים לגידול הכלבים או כל תרומה אחרת, פנו אלינו.


גורי כלבי הרים שוויצריים

לכל המתעניינים בגורים, הנכם מוזמנים לפנות אלינו לקבלת מידע ומענה על כל שאלה אודות הגזעים והמלטות.

מידע נוסף תחת מאמרים.חובת צילום אגן ומרפקים

להזכירכם, כלבים המיועדים להרבעה מחוייבים בצילום אגן ומרפקים.

פרטים אצל פעילי המועדון