הכר את הגזע: ברנר זננהונד

 גזע ברנר זננהונד - Berner sennenhund

קבוצה 2 בסיווג ה FCI  תקן גזע מספר 45

הברנר זננהונד המוכר גם בשם ברניז BERNESE MOUNTAIN DOG הינו אחד מארבעת גזעי הזננהונד, כלבי חוואים שוויצריים המאופיינים בצבעים מרהיבים של שחור חום ולבן. כלב גדול ממדים, בעל הופעה מרשימה ומפוארת ואופי אציל, מתון, נינוח ונעים לבריות בצורה יוצאת דופן. על אף גודלו וחוזקו הפיסי יש לברנר נשמה עדינה ואוהבת והוא קשור מאד לבני משפחתו. בולט בסבלנותו ואהבתו הרבה לילדים, קל לאימון ולאילוף וחי בשלום עם כל בני המשפחה, לרבות בעלי חיים נוספים, לא בכדי מכונה הברנר זננהונד "גזע אצילים שוויצרי".

הברנר שימש במקור ככלב חווה שמילא תפקידי שמירה, נשיאת משאות ונהיגת בקר במחוז קנטון ברן בשוויץ צפונית להרי האלפים, כיום הגזע משמש בעיקר ככלב משפחה בעל מזג נוח שליו וידידותי. הברנר בשמו המקורי נקרא "דורבאכלר" DURRBACHLER על שם העיירה והפונדק של דורבאך שליד העיר ריגוסברג במחוז קנטון ברן בשוויץ. אופיו הנוח אפשר לו להשתלב בחברה שלווה ולמלא תפקידים מגוונים, מהר מאד הפך הברנר לכלב הפופולארי ביותר בשוויץ ההררית כמו גם במישורים, אך במיוחד באזור ברן וסביבתו.

קצת היסטוריה: כאשר חצו גדודי הקיסר הרומאי את האלפים המושלגים ליוו אותם גם אבות אבותיהם של כלבי הברנר שאנו מכירים כיום. אב הטיפוס של הגזע מקורו במסטיף או באותם כלבים שהיו שומרי העדרים המקוריים. כאמור, בתחילה נקרא הברנר על שם המחוז בו פותח לראשונה, אך בשנת 1892 הובאו הכלבים הראשונים למחוז בורגדורף ושם החל הגידול המכוון לגזע טהור וייסדו את מועדון הדורבכלאר, בגידול הדומה למוכר לנו היום. אבי הגזע ידוע כאלברט היים, אשר הגדיר את 4 גזעי הזננהונד, עיצב וקבע את הקריטריונים של כל גזע ואת מטרות הגידול בבירור.

הברנר הוא כלב חסון בעל תנועה של כלב עבודה גודל מעל הממוצע והופעה מרשימה. מבנה גופו מוצק ובעל כושר תנועה ועבודה, בעל פרופורציות ושילוב של יופי ונעימות לצד כח, עוצמה ומבנה גוף חזק ויפה.    

הידעת?  במקור שימש הברנר ככלב ליווי ושמירה אצל הרומאים, בהמשך כמושך עגלות כדי חלב בכפרים וגם כנהג בקר בקנטון ברן בשוויץ, כיום הוא משמש ככלב לוויה נאמן וככלב משפחה למופת.

הברנר מסוגל לשאת משאות על ידי משיכת עגלות ולנהוג בקר. הברנר יכול לשמש גם ככלב הצלה במפולות שלג ואף הגיעו עימו להישגים יפים באימון לעבודות אלו, כמו כן הוא משמש לאיתור נפגעים ברעידות אדמה.

הידעת? הברנר לא במהרה יישכח פקודות שלמד ותמיד ישמח לעבוד ולהשתתף בפעילות מכל סוג.

הידעת?  חוסר של אחד משלושת הצבעים מהווה שגיאה פוסלת בגזע.

הידעת? הברניז המבוגר ביותר שתועד חי היה בן 15 שנים.

הידעת? ברנרים מתבגרים לאט יחסית לגזעים אחרים ומגיעים לבגרות סביב גיל 3-4 הם ידועים בילדותיות החיננית והמעט מגושמת שלהם.. ואין דבר שאוהבים יותר מלהשתובב ולשחק. מסיבה זו מומלץ לעבוד עימם באילוף עדין אך עקבי.

הידעת? הברנרים נחשבים ככלבים בעלי חוש הומור.. כן כן.. זה נקרא Berner chuckle"The" הכלכלבים השעירים הללו יעשו כל שביכולתם לרצות את בעליהם ולשמח אותם, וכשהם מזהים שביעות רצון שכזו הם לרוב יחזרו על הפעולה שגרמה לכך.

כמה מילים על גידול ברניז בישראל: זהו כלב המותאם לחיים בפסגות המושלגות של האלפים השוויצריים ואקלים קריר בהחלט מטיב עמו, קשה לו לווסת את טמפרטורות גופו למול המעלות הגבוהות בעיקר. הוא מתקשה מאד להתמודד עם האקלים הישראלי בפרט בעונות החמות אצלנו, לכן הוא בהחלט אינו כלב המתאים לחיות מחוץ לבית בישראל. מומלץ מאד בייחוד בחודשי הקיץ החמים להשאירו במקום ממוזג ונעים ולטייל עמו בשעות הבוקר המוקדמות ובשעות הערב כשקריר יותר.

ברניז הוא גזע שפותח וטופח לאורך השנים למשוך עגלות עמוסות חלב ומצרכים אחרים לצד שמירה על עדרי צאן ובקר. בולט ביכולתו יוצאת הדופן למשוך ולשאת משקלים כבדים (כמובן עם ציוד מתאים ורק לאחר גיל שנתיים) ולא מותאם לריצה למרחקים או קפיצות, לנסיעות אופניים בשטח או ריצות ממושכות. הוא כלב כבד אשר זקוק למנוחה לפרקים ופרצי האנרגיה שלו הם קצרים. מסיבות אלו הוא גם כלב שרמת האנרגיה שלו ממוצעת והוא יסתדר היטב גם בסביבה עירונית. על מנת להגן על הברניז מפגיעות בשלד ובמפרקים, מומלץ להימנע מקפיצות חזרתיות וירידה במדרגות. יש לשים לב בפרט אצל גורים וכלבים צעירים לפעילות נכונה מותאמת ומאוזנת, על מנת שלא לגרום לפגיעה בהתפתחות המפרקים ונזק לאגן. יש להעדיף הליכה ותנועה על משטחי כורכר דשא חול או במים. ההתבגרות המנטאלית של ברניז מאוחרת ורובם ממשיכים לגלות התנהגות גורית גם עד גיל 3, לרבות הצורך במשחק.. כלב פעיל הוא כלב בריא ויש לספק לו פעילות בהתאם לגילו וליכולתו.

לברניז כאמור פרווה נהדרת, ארוכה חלקה ויפיפייה, אך הוא משיר שיער וכפעמיים בשנה, בעיקר בעונות המעבר, באופן אינטסיבי.  יש להיות נכונים לכך גם ברמת הטיפוח השוטף של סירוק והברשה יומיומית וגם ברמת ניקיון הבית.

ברניז הוא סוג של עוד ילד במשפחה.. מתבגר לאט ואוהב תשומת לב ומשחק, על כן השילוב הזה הוא נפלא ועובד מקסים יחד. הוא יראה בצעירים במשפחה אחיו החדשים לשגר וצריך יהיה לחנך אותו ולהתוות גבולות והרגלים מגיל צעיר כיצד לנהוג עימם, למרות שלרוב בטבעיות יגלה עדינות דאגה ורוך כלפיהם.  על מנת להטמיע הרגלים נכונים ורצויים בחיי המשפחה מומלץ להיעזר במאלף בגיל צעיר, הברניז למד מהר ורובם בעלי רצון עז לרצות ועל כן קלים לאילוף יחסית. גור ברניז גדל פיזית מהיר מאד והאתגרים משתנים. התמודדות עם כלב גדול, מתבגר ומלא הורמונים.. סקרן שרוצה לחקור את סביבתו..  

כלבים גדולים ככלל נוטים לתוחלת חיים לא ארוכה יחסית. לצערנו תוחלת חייו של ברניז חגה סביב ממוצע של 8 שנים אך יש גם הפתעות טובות. אנו במועדון משתדלים מאד לאתר קווי דם של כלבים בריאים ממשפחות המאריכות חיים בפרט כשמייבאים כלבים ארצה מחו"ל. תוחלת חיים כמו גם מחלות גנטיות ובעיות בריאותיות רבות הינם גורמים העוברים בתורשה, לכן חשוב מאד לקנות רק כלב מתועד, להכיר את ההיסטוריה הבריאותית והרקע המשפחתי שלו .

לסיום, קשה לעמוד בפני הקסם של גור ברניז פרוותי ומתוק, אך המלצתנו למתעניינים:

הגיעו למפגשי חברי המועדון, פגשו את הכלבים, הרגישו אותם התרשמו מהם, בקרו באתרי מגדלים מוכרים בעולם ובקבוצת הפייסבוק הבינלאומית

Bernese Mountain Dogs International

בדקו כל המלטה ובחרו את המתאימה לכם ביותר, אל תהססו לשאול כל שאלה ולברר את הרקע המשפחתי של בן המשפחה החדש.  

את כל היתר יעשה הברנר כשיכבוש את ליבכם עם אופיו העדין המיושב ושופע האהבה. לא בכדי רבים ממגדלי הברניז בוחרים שוב ושוב לגדל את הגזע ותמצאו לא מעט מאתנו שמגדלים יותר מאחד..

מקווים שהמידע היה לכם שימושי ולעזר ואנו כאן כדי לסייע לכם גם בהמשך הדרך.

 

 bmd

ועד מועדון כלבי ההרים השוויצריים www.smdclub.co.il  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  

נכתב על ידי: גלי פינקל, אתי גור, גליה ליבנה