הכר את הגזע: שווייצרי גדול

נכתב על ידי: דר' צחי טיבולי (וטרינר חבר ועדת גידול המועדון לכלבי הרים שווייצריים)

גזע כלב הרים שוויצרי ענק  -  Grosser Schweizer Sennenhund

קבוצה 2 בסיווג ה FCI  תקן גזע מספר: 45

כלב הרים שוויצרי ענק ( grater swiss mouintain dog )   או  Grosser Schweizer Sennenhund, נחשב לגדול ביותר במשפחת כלבי ההרים השוויצרים. ההיסטוריה העתיקה של הכלב מתחילה לפניי 2000 שנה שהרומאים פלשו לשוויץ והביאו עמם את הכלבים האלה . בהתחלה שימשו ככלבי עבודה , שימשו לסחיבת משאות כלים בחוות חקלאיות , בין הייתר שימשו ככלבי רעייה ושמירה . היום משמש ככלב משפחה בלבד .

צבע : טריקולור ( שחור, חום /זהב ולבן ), הפרווה קצרה ומבריקה – ברובה שחורה , אך במקומות מסויימים מבצבצת לה השכבה התחתונה שהיא חומה/ אפורה . ( בעיקר בעורב , בגב התחתון ובבטן ) הין העיניים פס לבן שמשתנה בגודלו ובעוביו אך חייב להופיע , כפות הרגליים לבנות תמיד, קצה הזנב גם הוא לבן . על החזה סינר לבן שנמשך לכל אורכו .

תוחלת חיים : 10-12 שנים

משקל

זכר: 60–70 ק"ג, נקבה: 50–60 ק"ג

גובה

 זכר: 65–72 ס"מ, נקבה: 60–68 ס"מ

אופי

בגלל טבעם ומראם הקשוח , בגלל ההסטוריה שלהם  ככלבי שמירה וכלביי עבודה עלולים להתבלבל ולחשוב שהסוויסי אינו כלב חביב ,ההפך הוא הנכון !! מדובר בכלב משפחה בעל יכולת הכלה עצומה, לא מדובר בכלב שמסוגל לחיות רק בחצר , אלא חייב את הקרבה ואת המשפחתיות. הוא מפונק ורגיש אך אסרטיבי ובעל בטחון עצמי כשצריך .

בגלל אופיו המשפחתי הסוויסי לא תמיד יאהב זרים ( הוא לא יתקוף לעולם ) אך הוא ינבח עד שתשכנעו אותו שהזר שנכנס הביתה הוא חף מפשע ולא יפגע באף אחד מכם , כפועל יוצא הם לפעמים מעט ביישנים ולא תמיד אוהבים שמתנפלים עליהם אנשים שהם לא מכירים בפתאומיות , הם צריכים את הזמן שלהם להתרגל.

הם מסתדרים נהדר עם כלבים אחרים , אך תמיד ישמחו לרדוף אחריי חתולים וציפורים .

גורים : גדלים מהר מאוד ( קילו בשבוע ) , אקטיביים מאוד עם נטייה למשחק ייתר עם הפה, לבבים מאוד  שובבים אך לא מידי .

חינוך לצרכים – החל את החינוך בגיל מוקדם ( אפילו בגיל שמונה שבועות ) בגלל אופיים ככלבי עבודה , הם ניכנים בצייתנות וביכולת הבנה מופלאה , כמו כן תמיד ירצו לרצות את בעליהם

גורי הסוויסי מאוד אוהבים לשחק עם הפה ( כמעט כמו כל גור אחר ) אך בגלל שהלסת שלהם כה גדולה המשחק איתם יכול להכאיב , ולימוד גבולות כבר מגיל צעיר יקנה לכם שקט נפשי בעתיד .

כמו כן , הפה הגדול והלעסן לפעמים גם יכול לבלוע חפצים , מצריך לשים לב עם מה הגור משחק , ולהקפיד שהוא גדול מספיק ושלא יבלע בטעות .

טיפוח : אומנם שיערו של הסוויסי נחשב קצר , אך פרוותו כפולה – השכבה מתחת מתחלפת פעמיים בשנה, מה שמצריך טיפוח קבוע , סירוס , הברשה ורחצה . הסוויסי כמו אחיו הברניז משיר הרבה שיער , אך עם הכנה מוקדמת וטיפוח קבוע זה לא משהו שאי אפשר לעמוד בו .

בריאות

כמו כל הכלבים מגזע ענק מומלץ לבדוק את בריאות מפרקי האגן ומפרקי המרפקים לפני הקנייה , יש לוודא כי מגיע משושלת בריאה .

אפילפסיה – יש לא מעט דיווחים בארצות הברית בעיקר על אפילפסיה בכלבים מסוג זה , בדיקה מעמיקה של ההסטוריה המשפחתית יוכלו לפתור את הבעיה .

צמיחה הפוכה של ריס לתוך העין ( טריכיאזיס )