הכר את הגזע: אנטלבוכר

 גזע אנטלבוכר זננהונד - Entlebucher Sennenhund

קבוצה 2 בסיווג ה FCI  

במקור האנטלבוכר הוא כלב שמירה וכלב למשיכת עגלות משא בחוות באזור ברן בשוייץ. כיום משמש בעיקר ככלב  משפחה עליז ומלא חיים.

האנטלבוכר  הוא הקטן מבין ארבעת הגזעים שוויצריים.  מקורו מאזור אנטלבוך, עמק  באזור הקנטונים לוצרן - ברן.  אין לדעת איך בדיוק גילו את הגזע "האנטלבוכר ", ידוע רק שזה קרה לפני זמן רב.

מקור הגזע הוא באלפים השוויצרים, במקומות שמאוד קשה  היה להגיע אליהם, הם שירתו  את החקלאיים  המקומיים ובהובלת  משאות ושמירה  על עדרי  הצאן.

כבר בשנת 1889 הוזכר "כלב מאנטלבוך", אבל רק בשנת  1913 הכלבים הוצגו בתערוכה לפרופסור אלברט היים, פטרון גזעי כלבי ההרים השוויצריים.

רק ב1926 נוסד המועדון השוויצרי לכלבי רועים מאנטלבוך, אך  בשל מספרם המועט של הכלבים הגידול בגזע היה איטי. מצב זה השתנה כאשר תכונותיו של האנטלבוכר זכו להכרה והערכה, ככלב שאינו מתעייף בקלות, עליז, זריז, פיקח בעל הבעה ידידותית, סיבולת ותכונות עבודה שהוכחו גם מחוץ לכרי המרעה. כיום, הגזע הולך וכובש לעצמו קהל אוהדים שאוהבים את אופיו הייחודי ומכירים בהיותו כלב משפחה מהנה.

מבנה האנטלבוכר נמוך מעט, מוצק וחסון בגופו. מסוגל לנוע במשך שעות רבות מבלי להתעייף. הכלב בעל ביטחון עצמי  וחסר פחד, מלא חיים ונמרץ. אופיו הטבעי נוח ומסור לקרובים אליו במיוחד. הוא מגלה מעט חשדנות כלפי זרים, אך זהו כלב שמירה שאינו ניתן לשחד, עליז מטבעו ובעל יכולת למידה מהירה.

אחד הכלבים המפורסמים של הגזע הואALI VON ENETBACH MUTSCH שהיה כוכב בשנות ה 60 . הוא היה כלב עבודה והגנה מצוין שהפגין יכולות עבודה מרהיבות,  שירת בצבא וכל יום גמא מרחק של כ-50 ק"מ ללא סימני עייפות ועם סיבולת גבוהה. עובדה זו מחזקת את העובדה שהאנטלבוכר הינם כלבי עבודה בעלי סיבולת גבוהה מאוד. 

האנטלבוכר מעדיף לחיות בתוך הבית קרוב ולמשפחה ומתקשה מאד להיות מבודד, ניתן לומר בהחלט שאינו מסוגל לחיות לבדוזקוק לחברה.

כלבים אלו הם בעלי מסירות גבוהה כלפי בני משפחתם ולוקחים על עצמם את תפקיד השמירה על בני המשפחה ועל רכוש הבית.  האנטלבוכר אינם נבחנים ללא סיבה, קולם הוא קול עמוק של כלב גדול ובנוסף הם נוהגים להשמיע כל מיני קולות (בעליהם נוהגים לומר עליהם שהם "מדברים").

האנטלבוכר הם כלבים פעילים הזקוקים לטיולים מתמשכים של לפחות שעה- שעה וחצי ביום. מלבד זאת הם נינוחים ומלאי חיבה, אוהבים מאוד לשחק, לרוץ, ישתפו פעולה עם כל משחק והפעלה ולכן גם מגלים יכולות מעולות וביצועים מדהימים בספורט האג'יליטי. 

נכתב על ידי גליה ליבנה